Istanbul 24h Boostrace

Yarış Kuralları

1.GİRİŞ

1.1. Kurallar Türk Telekom ISTANBUL 24h BOOSTRACE etkinliği esnasında geçerli olacaktır.

1.2.Türk Telekom ISTANBUL 24h BOOSTRACE kayıt yaptıran tüm sporcular bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

1.3. Her bir takım ve katılımcı, kayıt alanında kendisine verilen yarış içeriğini kontrol etmeli, kişisel bilgilerinde herhangi bir yanlışlık varsa bunu yarış yönetimine bildirmelidir.

2.YARIŞ KATEGORİLERİ

2.1 Bireysel Kategori

Kategoriler cinsiyet ve yarışmacı sayısına göre belirlenmiştir.

Derecelendirme pistte kat edilen mesafeye göre belirlenecektir.

SOLO erkek kadın

2 Kişilik Takım Erkek Kadın Karma

4 Kişilik Takım Erkek Kadın Karma

6 Kişilik Takım Erkek Kadın Karma

2.2 Kurumsal Kategori

Takım isminde kurumsal isim, ürün, marka veya hizmet adı geçen takımlar kurumsal kategoriye dahil edilir. Kurumsal kategoriye dahil olmadan bu formatta takım adı kullanılamaz. Kurumsal kategoride yarışan takımlar 750€ ücrete tabidir (yarışmacı bedelleri dahil değidir). Kategoriler cinsiyet ve yarışmacı sayısına göre belirlenmiştir. Derecelendirme pistte kat edilen mesafeye göre belirlenecektir. Kurumsal kategoride yarışan takımlar aynı zamanda takım kategorilerinde de değerlendirilecektir.   Kurumsal kategoride yarışan takımların kurumsal kategoride derecelendirilebilmesi için takım üyelerinin kurumun veya grup şirketleri çalışanı olması gerekmektedir. Aksi halde yalnızca takım kategorisinde değerlendirileceklerdir.  

4 Kişilik Takım Erkek Kadın Karma

6 Kişilik Takım Erkek Kadın Karma

3.YARIŞMACILAR

3.1. Türk Telekom ISTANBUL 24h BOOSTRACE,Solo 2, 4 ve 6 kişilik takımlar olarak düzenlenmektedir. Lisanslı ve lisanssız T.C. vatandaşlarının yanı sıra yabancı uyruklu tüm sporculara açıktır. Yarışmacılar 18 yaşından büyük olmak zorundadır.

3.2 Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından verilmiş olan güncel senenin lisansına sahip olan yarışmacılar gerekli sağlık kontrolünden geçmiş sayılacaktır.

3.3 Lisanssız sporcular yarışabileceklerine dair sağlık raporu ibraz etmek zorundadır. Rapor yarış tarihinden 1 seneden eski olmamalıdır.

3.4 Yabancı katılımcılar (bir federasyon üyesi olsun veya olmasın) yarışabileceklerini belirten bir sağlık raporu ibraz etmek zorundadır. 3.6 Maddesine göre, yabancı katılımcılar UCI sitesinden kontrol edilecektir. 3.6 maddesinin aksi durumlarda, yarış devam ederken bile sporcu diskalifiye edilebilir.

3.5 Son 5 yılda doping cezası alan sporcuların katılması yasaktır.

3.6 Pro atlet katılımı: 4 veya 6 kişilik takımlarda en fazla 1 pro atlet bulundurulabilir. Solo veya 2 kişilik takımlara pro atletler katılamaz. Pro atlet tanımı: bisiklet sporunda pro, pro-continental, continental ve son 2 yıl içerisinde herhangi bir bisiklet disiplinde puan almış sporcu ve/veya ülkesinin milli formasını giymiş/giyen sporcudur.

4.TAKIM KAPTANI

4.1 Solo katılım hariç, her takım, yarışmacıları arasından 1 adet takım kaptanı belirlemek zorundadır.

4.2 Organizatörle tek temasa geçecek kişi takım kaptanı olacaktır. Takım kaptanı, takım tarafından belirlenmiş takım adı ile anılacaktır.

4.3 Takım kaptanı Takım kayıt formunu istanbul24h.com sitesinden tüm takım üyeleri için doldurulmalı ve tüm takım üyeleri için gerekli ödemeyi yapmalıdır.

4.4 Takım Kaptanı, kayıt sırasında tebliğ edilen kimlik, lisans ve sağlık raporu gibi belgelerden sorumludur. Bu belgeler yarış gününe ve yarış sonuna kadar geçerli olmalıdır. Kayıt masasına bu belgeleri sunarak takımın yarış kitini alması gerekmektedir.

4.5 Kayıt günü Takım Kaptanı ile beraber tüm takım üyelerinin de kayıt masasında bulunmaları zorunludur.

5. BOOSTER

5.1 Booster, takıma destek amaçlı seçilen ve tüm yarış boyunca sporculara özel alanlara giriş izni olan kişidir. Arkadaşınız, antrenörünüz ya da aileden biri olabilir. Gıda ihtiyaçları, teknik destek, rehabilitasyon gibi ihtiyaçlarda yardımcı olması için yanınızda olacaktır.

5.2 Her takımın 1 Booster hakkı vardır. Booster’lar için önceden kayıt yapılması gerekmemektedir. Kayıt günü yarış kitleriyle birlikte Booster bileklikleri de verilecektir.

6.BİSİKLET, KASK VE EKİPMAN

6.1. Genel

6.1.1 Her katılımcı kendi bisikletinin güvenliğinden sorumludur. Fren ve diğer komponentlerin sorunsuz çalıştığından emin olunuz.

6.1.2. Kurallara uygun olmayan bisikletle yarışa katıldığı anlaşılan sporcular, yarıştan çıkarılacaklar ve diskalifiye edileceklerdir.

6.2 Kask Yarış sırasında ve değişim alanında tüm sporcuların kask (AB standartlarında) takması zorunludur. Sporcular yalnızca değişimi gerçekleştirdikten sonra kasklarını çıkartabilirler. Bu kurallara uymayan sürücüler derhal diskalifiye edilecektir.

6.3 Aydınlatma 

6.3.1 Bisiklet önünde beyaz aydınlatma lambası ve bisiklet arkasında kırmızı stop lambası bulundurulması ve havanın kararması ile birlikte sabah aydınlanana kadar açık olması zorunludur.

6.3.2 Zorunluluk, pistin aydınlatma ışıklarının yakılmasıyla başlayıp, kapatılana kadar geçerli olacaktır.

6.3.3 Işığı olmayan veya yanmayan bisikletle yarışa sporcu yarıştan çıkarılacaklar ve diskalifiye edileceklerdir.

6.4 Bisiklet tipleri:

6.4.1 Yarışta, yol/yarış bisikletlerinin kullanımı zorunlu değildir. Ancak yarışın hızı ve türü açısından katılımcıların yol/yarış bisikletlerini tercih etmeleri önerilir.

6.4.2 Dağ bisikleti, gravel veya benzeri bisikletler yarışta kullanılabilir. Yarışa dağ bisikleti veya şehir bisikleti ile katılmayı tercih ediyorsanız, ortalama hız, zaman limitleri, güvenlik gibi faktörleri lütfen göz önünde bulundurun.

6.5 Kullanımı yasak olanlar:

Aşağıda listelenen bisikletlerin ve komponentlerin yarışta kullanımı yasaktır:

- Triatlon tipi gidon ve aero barlar

- Elektrikli bisikletler

- Tandem bisikletler

6.6 Kulaklık kullanımı – Kulaklık takmak sadece takım arkadaşı ile haberleşme amaçlı izin verilmiştir, MP3 çalar ve benzeri aletlerin kullanımı yasaktır. Çift kulakta kulaklık yasaktır. Tek kulakta kulaklık takılabilir.

7.YARIŞ – Türk Telekom ISTANBUL 24h BOOSTRACE

7.1 Teknik toplantı instagram hesabımız @istanbul24hboostrace‘ten canlı yayınlanacaktır. Yayını canlı izleyemeyenler için toplantımızın kaydı yarışmacıların sistemdeki kayıtlı mail adreslerine gönderilecektir.

7.2 Numara, Çip ve Yarış Bilekliği

7.2.1 Her sporcu görünür bir şekilde sırt numarasını ve sele altı numaralarını takmak zorundadır. Hakemler, bu kurala uyulmadığında sporcuları geçici olarak durdurma hakkına sahiptir.

7.2.2 Çip: Sele altına takılması ve yarış sonunda iadesi zorunludur (iade etmeme cezası 100€). 

7.2.3 Her takımda yarışan takım üyesi pistte kaldığı süre boyunca yarış bilekliğini takmak zorundadır.

7.2.4 Pistte yarışan bir takım üyesi Yarış bilekliğini sadece pit alanında değişim sırasında diğer bir takım üyesine teslim edebilir.

7.3 Pist Pist içerisine yalnızca yarışmacılar giriş hakkına sahiptir. Organizasyon veya sağlık personeli dışında hiçbir motorlu aracın piste erişim hakkı yoktur.Yarışmacıları pist içerisinde herhangi bir şekilde (bisikletle, koşarak, motorla) takip etmek yasaktır.

7.4 Işıklandırma Hava karardığında pistin belirli bölümleri ışıklandırılacaktır. Işıklandırmaların açılma ve kapanma saati organizatörün kararına bağlıdır.

7.5 Start

7.5.1 Programda belirtilen saatlerde TAKIM TURU tüm yarışmacılar ile start alır. Takım Turu boyunca yarış aracı önderlik eder, geçmek yasaktır. Takım Turu tamamlandığında tüm sporcular pit alanından çıkış yaparlar.

7.5.2 Programda belirtilen saatlerde takımların ilk yarışmacıları start düzeni alır. Yarış startı tam saat 14.00 ‘da verilecektir.

7.5.3 Hava durumuna göre start saati ertelenebilir.

7.6 Genel Sürüş Kuralları

7.6.1 Katılımcılar diğer yarışçıların geçmesini engellemeyecek, yollarını kesmeyecek veya yol dışına çıkmaya zorlamayacaklardır. Diğer katılımcılar ile temastan mümkün olduğunca kaçınacaklardır. Zorunlu haller dışında, bireysel veya ortak bir çıkar için başka bir sporcuyu fiziken çekmek veya itmek ceza maddelerine göre cezalandırılacaktır. Keza başkasını engelleyecek şekilde birdenbire durmak, şeridini aniden değiştirmek, veya yarışın başlangıcında nedensiz şekilde durmak da ilgili madde uyarınca cezalandırılacaktır (10.2. bölüm).

7.6.2 Yarışçılar arasında yiyecek ve içecek değişimine izin verilmektedir.

7.6.3. Çöp veya kullanılmış matara ve su şişeleri de dahil her türlü atığın pist alanı ve çevresine bırakılması yasaktır. Aksi davrananlar ilgili madde uyarınca cezalandırılacaklardır (10.2. bölüm). Her yarışçı, çöpleri, boş matara ve su şişelerini teknik toplantıda belirtilecek bölgeye bırakabilecek veya pit alanında değişim sırasını bekleyecektir.

7.7 Sürücülere destek Sporcuların değişim bölgesi dışında destek alması yasaktır.

7.8 Onarımlar

7.8.1 Mekanik bir sorun veya lastik patlaması durumunda, sporcu kendi tamir edebilir veya rakip sporculardan yardım alabilir. Pist içerisinde bisiklet değişimi mümkün değildir.

7.8.2 Değişim alanında sporcular takım arkadaşlarından destek alabilirler.

7.9 Problemli Durumlar

7.9.1 Mekanik bir problem veya lastik patlaması sonucunda sporcu gerekli tamiri yapamıyorsa değişim alanına kadar ulaşması gerekmektedir.

7.9.2 Sağlık çalışanlarının müdahale etmesi gereken bir kaza durumunda sporcuların yarışa devam edebilmesine yarış doktoru karar verecektir.

7.9.3 Yarış doktoru sporcunun hal ve hareketlerinde sağlığı ile ilgili şüpheli bir durum tespit ettiğinde muayeneye davet edebilir ve riskli durum teşhis ettiği durumda sporcuyu yarıştan alıkoyabilir.

7.10 Yarıştan çekilme

7.10.1 Bir sporcunun yarıştan çekilmesi veya ağır yaralanması durumunda, hakemler yarış bilekliğini hakem masasına geri getirecektir.

7.10.2 Takım arkadaşı hakem masasından yarış bilekliğini alıp takım adına yarışı devam ettirebilir.

7.10.3 Ağır hasar durumunda bisiklet, organizasyon aracı tarafından padok alanına geri getirilecektir.

7.10.4 Eğer yarışçı pistte mekanik sorun, sağlık şartları, vb. nedenlerle yarışı bırakmak zorunda kalırsa hemen sağ kolunu kaldırarak diğer yarışçıları bilgilendirir ve yolun en yakın kenarında durur. Daha sonra uygun ve emniyetli bir anı bekleyerek yolun sağ tarafına geçer. Orada takip arabasını beklemek zorundadır. Yardım istediğini sağ kolunu kaldırarak belli eder.

7.11 Gece sürüş

7.11.1 Yarışın gece kısmı boyunca, 20:30-06:00 saatleri arasında sporcular bisiklet ön ve arka ışığını kullanmaları zorundadır. Kuralların 6.3 maddesinde yazılı kurallar geçerlidir.

7.11.2 Yarış hakemleri bu kurallar uygulanmadığında ceza uygulayabilirler.

7.12 Değişimler

7.12.1 Değişim yalnızca pit alanın bulunan yerde yeşil boyalı şerit boyunca yapılmak zorundadır. Değişim alanında yalnızca pistte yarışan takım arkadaşını bekleyen sporcu bulunabilir.

7.12.2 Değişim için pistte yarışan sporcunun pit alanına girerek takımının olduğu garaj önünde, değişim alanında durması gerekmektedir. Değişim, pisti terk eden sporcunun taşıdığı yarış bilekliğini pistte yarışacak takım arkadaşına teslim etmesiyle gerçekleşir.

7.12.3 Yarış stratejisi ve değişim yönetimi konusunda takımlar özgürdür.

7.12.4 Değişim alanındaki sporcuların hızı otomatik olarak çipler sayesinde kontrol edilecektir. Alanın başlangıcındaki ve sonundaki ölçüm alanları arasında maksimum hız saatte 20 km olarak belirlenmiştir.

7.12.5 Hız sınırını aşan takım 5 dakika bekleteme cezasına tabi olacaktır. Ceza alan sporcu bir sonraki turda durdurularak pit alanına yönlendirilecek ve 5 dakika cezası uygulanacaktır.

7.12.6 Yalnızca yarışa kayıtlı sporcular değişim gerçekleştirip yarışabilir. Aksi bir durum tespit edilirse takım yarıştan diskalifiye edilecektir.

7.13 Finish

7.13.1 “Bitiş sinyali”, başlangıçtan tam 24 saat sonra damalı bayraklar sallanarak verilecektir. Yarışmacılar damalı bayrak sallandıktan sonra içinde oldukları turu tamamlayıp bitiş çizgisini geçtikten sonra yarış onlar için tamamlanmış olacaktır.

7.13.2 Bir güvenlik aracı son sürücüyü takip edecek ve tüm yarışmacıların pistten ayrılmasını sağlayacaktır.

8.SIRALAMA VE SONUÇLAR

8.1 Kategorilere göre sıralamalar kat edilen mesafeye göre yapılacaktır.

8.1.1 Eğer kat edilen mesafeler aynıysa, takımın toplam süresine göre derecelendirme yapılır.

8.2 Yarışın durdurulması durumda karar verildikten 30dk önceki sıralamaya göre sonuçlar belirlenecektir.

8.3  Tüm sonuçlar yarışın sonunda resmi www.istanbul24h.com web sitesinden yayınlanacaktır.

9.PODYUM

9.1 Tüm takım kategorilerinde ilk 3’e giren takımlar, en hızlı turu atan kadın/erkek podyuma çıkmaya hak kazanacaktır. Kurumsal kategoride ise 4 ve 6 kişilik takımlar kadın/erkek/karma olarak ilk 3’leri podyuma çıkacaktır.

9.2  Ödüller sponsorlar tarafından belirlenecektir.

10.CEZALAR VE KONTROLLERİ

10.1. Genel

10.1.1 İhlallerle ilgili cezalar sadece yarış komitesi tarafından verilir.

10.1.2 Cezalar Bölüm 10.2.’de belirtilmiştir ve istisnasız uygulanacaktır.

10.1.3 Yarış komitesi aşağıdaki listede yer almayan ihlaller için de ceza vermeye yetkilidir. Uygun ceza komitece belirlenecektir.

10.1.4 Yarış boyunca stabil ve motorlu hakemler tarafından kontroller yapılacaktır.

10.1.5 Tüm sporcuların sportmenlik kapsamında yarışmasından sorumlulardır. Sportmenliğe aykırı davranışların cezai karşılıkları, oluşturdukları riskin düzeyine göre belirlenecektir.

10.1.6 Hakem komitesi, hile yapılması durumunda diskalifiye edilmesine kadar ceza verme yetkisine sahiptir ve sıralamada değişiklik yapma olasılıkları da vardır.

10.2. Ceza Listesi Organizasyonun sağlığı ve katılımcıların emniyeti açısından aşağıdaki ceza baremleri uygulanacaktır:

10.2.1 Sahte bir isimle katılarak organizatörü aldatmak: 5 yıl veya ömür boyu yarıştan men ve 1000 TL para cezası.

10.2.2 Profesyonel sporcunun yarışa katılması: Yarıştan ihraç, sonuç listesinden ismin çıkarılması ve 5 yıl yarıştan men.

10.2.3 Başkasının yarış çipini kullanarak organizatörü aldatmak: 3 yıl yarıştan men.

10.2.4 Eski veya yanlış yarış numarası kullanmak: 3 yıl yarıştan men.

10.2.5 Yarışçılarla veya diğer kişilerle kavga etmek: İhraç ve 3 yıl süreyle yarıştan uzaklaştırma.

10.2.6 Bilinçli olarak tehlikeli sürüş: İhraç ve bir yıl süreyle yarıştan uzaklaştırma.

10.2.7 Bariyeri kapalı hem zemin geçidi ihlal: İhraç ve bir yıl süreyle yarıştan uzaklaştırma.

10.2.8 Yarış kurallarına aykırı bisikletle yarışmak: İhraç ve bir yıl süreyle yarıştan uzaklaştırma.

10.2.9 Kasksız yarışmak veya yarış içinde kaskını çıkarmak: İhraç ve bir yıl süreyle yarıştan uzaklaştırma.

10.2.10 Yarış numarası veya zaman çipinin bulunmaması: İhraç, yarıştan uzaklaştırma.

10.2.11 Belirlenen Parkur dışında bir yolu kullanmak: Yarıştan diskalifiye. Intercity İstanbul Park tarafınca belirlenen parkur dışına çıkmak yasaktır. Harici yollar, emniyet alanları sadece acil durumlarda duraklama için kullanılabilir. Resmi beslenme noktaları yarış parkuru içinde sayılırlar.

10.3 ‘5 Dakika’ bekletme cezası: Aşağıdaki hatalar durumunda takım 5 dakika bekletme cezası alır. Aynı hata 3 kez tekrarlanması durumunda takım diskalifiye cezası alır.

10.3.1 Start düdüğünden önce harekete geçilmesi,

10.3.2 Pit alanındaki maksimum hızın ihlali (20km ortalama)

10.3.3 Yarış bilekliğini teslim almadan yarışma hali,

10.3.4 Değişim alanı dışında takım arkadaşından yardım alma

10.4 Cezalar ve hatalar bireysel değildir tüm takıma mal olur.

11.ŞİKAYETLER VE İTİRAZLAR

11.1 Şikayetler ve itirazlar yarış sonundan en geç 15 dakika içerisinde hakem masasına bildirilmelidir.

12.KURAL İHLALLERİNİN KAYIT ALTINA ALINMASI VE İTİRAZLAR

12.1 Organizasyon ve yarış komitesi start, yarış süresi ve finiş bölgesindeki kural ihlallerini kayıt altına alacaklardır.

12.2 İhlaller “İhlal Listesi” formuyla kaydedilecek ve saklanacaktır.

12.3 Katılımcılar tanık oldukları kural ihlallerini ya da kendi yarış sürelerine ilişkin itirazlarını yarış ofisinde bulunan “itiraz formunu” doldurarak ve olası kanıtları ekleyerek organizasyon komitesine iletecektir. Yarış sonunda organizasyon komitesi tarafından itirazlar incelenerek, karar ilgililere bildirilecektir.

13.KATILIM KOŞULLARI

13.1 Takım kayıt formu istanbul24h.com sitesinden doldurulmalıdır. Telefonla veya postayla kayıt yoktur.

13.2 Kayıt yapmak için Türkçe veya İngilizce dil seçmek mümkündür. Sadece Türkçe «Yarış Kuralları » sözleşme değeri taşımaktadır. İngilizce sürümü bilgilendiricidir.

13.3 Kayıt devredilemez. Yarış günü kayıt yaptırılamaz.

13.4 Takım kaptanı tüm takım adına herkesin bilgilerini eksiksiz girmeli ve herkes adına toplu ödemeyi yapmalıdır. Aksi takdirde kayıt dosyası eksik olarak kabul edilecek ve kayıt yarış tarihinden 1 ay önce iptal edilmiş olarak değerlendirilecektir. Kayıtlar tüm bilgilerin ve belgelerin eksiksiz tamamlandığı organizasyon tarafından kontrol edildikten sonra onaylanacaktır.

14.KAYIT ÜCRETLERİNİN ÖDENMESİ

Kayıt ücretlerinin ödenmesi istanbul24h.com sitesi üzerinden tüm takım üyelerinin ücretleri ile birlikte toplu olarak Takım kaptanı tarafından yapılacaktır. KAYIT TARİHİNDEKİ EURO KURU KARŞILIĞINDA TL TUTARINDA TAHSİL EDİLECEKTİR. MERKEZ BANKASININ GÜNLÜK EURO SATIŞ KURU REFERANS ALINIR.

15.YARIŞ VE/VEYA KAYITLARIN DEĞİŞTİRİLMESI VE İPTALİ

15.1 Takım Kaptanı tarafından iptal

15.1.1 16 Ağustos (dahil) 2023’e kadar yapılan iptallerde %20 no show bedeli kesilir, kalan tutar iade edilir. İptal iade işlemlerinde, kayıt tarihinde yapılan ödemenin TL karşılığı referans alınır, bu bedel üzerinden iadeler hesaplanır.

15.1.2 16 Ağustos 2023’ten sonra iptallerde %100 no show bedeli uygulanır, iade yapılmaz.

15.1.3 İade olması durumunda ödenen TL miktarı baz alınır, TL olarak iade gerçekleşir.

16.KARŞILAMA ALANI VE KİT TESLİMİ

16.1 Yarış kitleri yarış gününde programda belirtilen saatlerde karşılama alanında bulunan kayıt masasından teslim edilecektir. Yarış kitinin alımında tüm sporcular bulunmalıdır.

16.2 Takım Kaptanı, kayıt sırasında tebliğ edilen kimlik, lisans ve sağlık raporu gibi belgelerden sorumludur. Bu belgeler yarış gününe ve yarış sonuna kadar geçerli olmalıdır. Kayıt masasına bu belgeleri sunarak takımın yarış kitini alması gerekmektedir. 

17.ALANLAR

17.1 Alanlar: Pist, Pit (Değişim alanı), Garajlar, Localar, Festival Alanı, Dinlenme Alanı, otopark olarak belirlenmiştir.

17.2 Pit, Garajlar, Festival Alanı ve Pist içerisine organizatör veya güvenlik/sağlık personeli dışında hiçbir araç girişine izin verilmemektedir.

17.3 Pist, Pit, Garajlar ve Localar sadece yarışmacıların ve boosterların kullanımına açıktır.

17.4 Dinlenme Alanı: Yarışmacılar, boosterlar, aileleri ve yakınları Otopark Alanında dinlenme için ayrılacak alanını kullanabilirler. Dinlenme alanına karavan ile gelebilirsiniz. Dinlenme alanı rezerve edilmez ve katılımcılar geldikçe kendilerine uygun gördükleri alana park edebilirler.

17.5 Garajlar ve Localar:

17.6 Garajlar ve Localar: Takımlar organizatörler tarafından belirlenecek garaj ve localarda yerleşeceklerdir. Takımların hangi alanı kullanacakları yarış kiti tesliminde belirtilecektir.

17.7 Garaj ve Loca alanları tüm takımlar için ortak kullanımlıdır ancak her takım sayısına göre işaretlenmiştir. Yer rezervasyonu yoktur, yarış gününde takımlar boş olan alanları takım sayısına uygun olarak seçebilirler. (Örnek: 4 kişilik takımın 4 kişilik olarak belirlenen alanlardan seçim yapmalıdır)

17.8 Garaj ve Localar ortak alan olarak değerlendirildiği için paylaşılan takımlar ile uyum içerisinde olunması gerekir.

17.9 Tüm alanlarda ocak-mangal kullanılması izin verilmez.

17.10 Takımlar sponsorlarının, firmalarının, takımlarının afişleri pit alanına zarar vermeden takabilirler.

17.11 Takımlar Garaj ve Localarda yarış süresince dinlenme ve hazırlanma amacıyla (diğer takımları rahatsız etmeyecek şekilde) portatif kampet, sandalye, masa, trainer getirebilirler.

17.12 Garaj ve Localarda belirli noktalarda elektrik alanları oluşturulmuştur, su ısıtıcısı, kahve makinesi ve benzeri ihtiyaçlar bu alanlar kullanılacaktır. Uzatma kablosu kullanımı yasaktır.

17.13 Festival Alanı

17.14 Festival Alanı tüm yarışmacılara ve ziyaretçilere gece tüm etkinlik süresince (gece dahil) açıktır.

17.15 Tüm yarışmacıların ve ziyaretçilerin Festival alanına zarar vermemeleri ve yarış sırasında ve ayrılmadan önce temiz tutulmasına yardımcı olmasını içtenlikle diliyoruz.

17.16 Pist Alanı

17.17  Pist içerisine çöp atmak ve tuvalet olarak kullanmak yasaktır. Aksi bir durumla karşılaşılırsa gerekli ceza uygulanacaktır.

17.18 Pistte ve Festival alanında cam şişe kullanımı yasaktır.

17.19 Yarışmacılar verebilecekleri herhangi bir hasardan kendileri sorumludur.

18.GIDA

18.1 Her takım kendi gıda tedariğinden kendi sorumludur, fuar alanındaki çeşitli stantlardan yararlanabilirler.

19.İLK YARDIM VE GÜVENLİK

19.1 İlk yardım çalışanları ve sağlık personeli etkinlik boyunca hazır bulunmaktadır.

19.2 Yarış güvenliğini sağlayan görevliler ve organizasyon araçları ek olarak İstanbul Park resmi güvenlik kameraları da kullanılır.

20.CCTV-GÖRÜNTÜ-REPRODÜKSİYON HAKLARI

20.1 Her katılımcı, etkinliğe kayıt olurken etkinlik sırasında görüntülenebileceklerini, bu görüntülerin her türlü alanda (fotoğraf, video, televizyon, sinema, el ilanı, internet, reklam panoları) çekildiği tarihten itibaren on yıl süreyle kullanılmasına izni vermiş olarak kabul edilmektedir.

20.2 Her katılımcı ayrıca bir drone’un üzerlerinden uçabileceğini ve etkinliği tanıtmak için kullanılmak üzere video ve fotoğraflarını çekebileceğini kabul eder ve onaylar.

20.3 Her katılımcı ayrıca kayıt sırasında verdiği bilgilerin elektronik ortamda dosyalandığına onay ve izin vermiş sayılmaktadır. Her katılımcı herhangi bir zamanda hesabının değiştirilmesini veya silinmesini isteyebilir. Etkinlik ortaklarına izniniz olmadan hiçbir bilgi aktarılmaz.

21.FIKRI MÜLKIYET – MARKALAR  

ISTANBUL 24h BOOSTRACE» Boostrace’in  tescilli bir markasıdır. Boost Spor Organizasyon A.Ş. izni olmadan kullanılması yasaktır.

22.SORUMLULUKLAR

22.1 Türk Telekom ISTANBUL 24h BOOSTRACE organizasyonundan Boost Spor Organizasyon A.Ş. sorumludur.

22.2 Etkinlik süresince, katılımcıların karşılaşabileceği her türlü olumsuz durum (kaza, yaralanma, çarpışma, vb) katılımcının kendi sorumluluğundadır.

22.3 Her sporcu yarışa getireceği ekipmanlardan kendisi sorumludur.

22.4 Takım kaptanı, yarışmacılar adına yaptığı bilgi, kayıtlardan ve kendisine teslim edilen yarış çipinden sorumludur.

22.5 Takımlardaki sporcu değişiklikleri organizasyona bildirilmelidir. Bildirim dışı değişik yapan sporcular organizasyon içerisinde başlarına gelebilecek kaza ve sorunlardan kendileri sorumludur.

22.6 Yarış numarasını üçüncü bir şahsa devreden veya organizatöre önceden bildirmeden değiştirilen kişi, olay sırasında meydana gelen veya ikincisinin neden olduğu bir kaza durumunda sorumlu tutulur.

22.7 Aynı şekilde, Organizatör, hileli olarak veya bu kurallara uymayan bir numara ile kayıtlı olmayan herhangi bir kişinin meydana geldiği ve/veya neden olduğu bir kaza durumunda tüm sorumluluğu reddeder.

22.8 Organizatör, kendisine karşı bir davanın düzenlenmesi durumunda takım kaptanını ve geçerli olmayan kayıtlı sürücüyü sorumlu tutabilir.

22.9 Sporcuya sağlanan garaj, loca ve dinlenme alanlarının sorumluluğu sporcuya aittir, eşya kayıp ve hasarlarından organizasyon sorumlu tutulamaz.

23.ORGANİZATÖR TARAFINDAN DEĞİŞİKLİK VE İPTAL

Doğal afetler, olumsuz hava koşulları, sağlık sorunları yarışmacıların güvenliğini riske edenler durumlarda Boost Spor Organizasyon A.Ş. yarışın prosedürlerini değiştirme ve iptal ve erteleme hakkına sahiptir.

24.KURALLARIN DEĞİŞTİRİLMESİ

24.1 Boost Spor Organizasyon A.Ş. mevcut kurallarda dikkate alınmayan herhangi bir durum hakkında karar verme veya tahkim etme hakkı vardır.

24.2 Boost Spor Organizasyon A.Ş. ayrıca etkinlikten 1 hafta öncesine kadar kurallarda gerekli değişiklikleri yapabilir.

25.KİŞİSEL VERİLER

25.1 Organizasyonu yürütmek için bazı bilgilerin zorunlu ve gerekli olduğunu lütfen unutmayın. Zorunlu bir alana yanıt olmaması, dosyanızın düzgün şekilde takibini tehlikeye atabilecektir.

25.2 Tebliğ edilen kişisel bilgiler Boost Spor Organizasyon A.Ş. tarafından bilgisayar ortamında kaydedilir.

25.3 Kişisel bilgileriniz, 2 yılı geçmemek kaydıyla, 2 yılı geçmemek üzere saklanır.

26.SÖZLEŞME MADDESİNiN HÜKÜMSÜZLÜĞÜ 

26.1 Bu Sözleşme’nin hükümlerinden herhangi biri iptal edilmişse, bu hükümsüzlük,.

26.2 Taraflar arasında yürürlükte kalacak olan Sözleşme’nin diğer hükümlerinin hükümsüzlüğünü gerektirmez.

27.TARAFLARIN BAĞIMSIZLIĞI 

27.1 Taraflardan hiçbiri diğer Taraf adına ve/veya adına bir taahhütte bulunamaz.

27.2 Her bir Taraf iddialarından, taahhütlerinden, hizmetlerinden, ürünlerinden ve personelinden tek başına sorumludur.

28.FERAGAT EDİLMEMİZ

Türk Telekom ISTANBUL 24h BOOSTRACE’e kendi istekleri ile kayıt olmuş katılımcılar yarışma kurallarını ve bu kurallarda yapılabilecek değişiklikleri kabul etmiş sayılırlar. Organizasyon, katılımcılar tarafından gerçekleştirilen veya katılımcıların maruz kaldıkları maddi ve manevi zararlar ve kazalardan sorumlu tutulamaz.